از سال 1950 و با پیشرفت روز به روز صنعت نیاز به کنترل کننده های پیشرفته بوجود آمد. معایب و مشکلات سیستم های کنترلی آن زمان مانند نویز، حجم تابلوهای کنترلی و نیز خطایابی؛ بسیار دشوار و گاها زمان گیر شدن پیدا کردن نقص و رفع آن، بر این شد تا پای ” کنترل کننده های منطقی ” در سال 1960 به صنعت باز شود.

این سیستم ها مشکل اول یعنی کاهش نویز و حجم تابلوهای کنترل را برطرف نمودند اما هنوز مشکل خطایابی و رفع آن برطرف نشد به علاوه اینکه مشکل بازرسی از وضعیت لحظه ای این سیستم ها و برنامه ریزی مجدد آنها نیز خودنمایی می کرد که در سال 1975 سیستم های مانیتورینگ ابداع و در کنار سیستمهای کنترلی به کار برده شدند؛ به طوری که امروزه ” مانیتورینگ ” جایگاه ویژه و جدا نشدنی از طراحی سیستم های کنترلی دارند. می توان اینطور گفت، مانیتورینگ در هرم اتوماسیون ، در نوک قله قرار دارد و این امر به اهمیت سیستمهای مانیتورینگ اشاره می کند. امروزه صنایع بزرگی چون پتروشیمی، تولید انرژی، صنایع شیمیایی، خودروسازی، غذایی و… بدون وجود مانیتورینگ لحظه به لحظه فرآیند قادر به ادامه کار نیستند.

مانیتورینگ چیست ؟

به طور کلی تعریف و مفهوم مانیتورینگ عبارتست از :

جمع آوری اطلاعات مورد نیاز از بخش های مختلف واحدهای صنعتی (اعم از مجزا و غیرمجزا) و نمایش آنها با فرمت های خاص روی صفحه نمایش جلوی اپراتور مربوطه

 مانیتورینگ عملی مربوط به نمایش و یا مشاهده وضعیت یک سیستم است

اما این نوع نامگذاری و کاربرد، بسیار قدیمی است چرا که امروزه مانیتورینگ مفهومی فراتر از صرفا مشاهده وضعیت پیدا کرده؛ به عنوان مثال امروزه توسط سیستم های مانیتورینگ می توان به عملگرها فرمان نیز صادر نمود و یا با برخی از قسمت ها ارتباط دو طرفه برقرار کرد.


مزایای مانیتورینگ :

 نمایش گرافیکی شمای کلی پروسه و فرآیند تحت کنترل
 نمایش وضعیت لحظه به لحظه پروسه
 نمایش پارامترهای مهم فرآیند
 نمایش آنلاین خطا و محل آن
 ثبت دوره ای وضعیت ها
 تغییر و اصلاح نقطه کار


شرایط تخصصی اتاق های مانیتورینگ :

اتاق های کنترل بدلیل اهمیت بالایی که در روند صحت اجرای پروسه و فرآیند نهایی دارند باید دارای شرایط خاص زیر باشند :
 تهویه مناسب
 رطوبت و دما
 میزان تمیزی هوا
 کاهش نویز جهت صحت اطلاعات دریافتی و ارسالی
 طراحی مهندسی خود اتاق کنترل
 عدم مشکل جسمانی تکنسین مربوطه
 امنیت

موارد خاص در طراحی اتاق کنترل :

 دمای مناسب (در حدود 25 درجه)
 رطوبت مناسب با محیط و موقعیت جغرافیایی
 حفاظت کامل در مقابل آتش
 امنیت ورود و خروج افراد
 نصب سیستم های نویزگیر
 تهویه مطبوع
 تدابیر اضطراری قطع برق
 ارتباط با بیرون اتاق


دستگاه ها و واسط های گرافیکی  HMI

واسط های گرافیکی یا به اختصار HMI دستگاه های مدرنی هستند که با آنها می توان بین کاربر و کنترل کننده به صورت کاملا گرافیکی ارتباط برقرار کرد. دستگاه های HMI برای هر یک از کنترل کننده های منطقی بخصوص فرق می کنند و نیاز به برنامه نویسی مخصوص به خود را دارند.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور

در عصر حاضر اتاق سرور در هر سازمان قلب تپنده آن می باشد و هرگونه اشکال در عملکرد آن باعث از کار افتادن سیستم ها و ایجاد خسارت فراوان به آن سازمان را در پی خواهد داشت به طوری که در بعضی مواقع این خسارات جبران ناپذیر می باشند. انتخاب تجهیزات مناسب اتاق سرور یکی از راهکارهای کنترل کارکرد صحیح و بهینه این قلب تپنده می باشد. اما یکی از مهمترین عوامل در عملکرد صحیح این تجهیزات وجود شرایط مناسب محیطی همچون دما، رطوبت و ولتاژ مناسب است. نکته مهم دیگر وضعیت امنیت و ایمنی اتاق سرور می باشد که آن را در مقابل دستبرد، حریق(آتش سوزی) و… حفظ نماید. بسیاری از حوادثی که در اتاق های سرور رخ می دهند قابل پیشگیری می باشند؛ نظارت و مانیتورینگ عوامل محیطی اتاق سرور نیز یکی از مهمترین وظایف مسئولین اتاق سرور است.

برخی از عناصر تاثیرگذار محیطی و امنیتی بر اتاق های سرور و اماکن خاص :

   دما و رطوبت
   ولتاژ و جریان برق شهری و UPSها (برق پشتیبان)
  گرد و غبار
  گاز و دود
   نشت آب
   کنترل تردد، تشخیص حضور و وضعیت درب ها

  چرا کنترل دما و رطوبت عامل محیطی تاثیرگذار بر اتاق سرور می باشد ؟
با توجه به استانداردهای تعریف شده برای کارکرد صحیح تجهیزات الکترونیکی، دما محیط از حدود 30 درجه سانتی گراد نباید تجاوز کند، بنابراین با بالا رفتن دما، راندمان تجهیزات پایین آمده و موجب آسیب های جدی سخت افزاری خواهد شد. همچنین با بالا رفتن میزان رطوبت در محیط، تجهیزات الکترونیکی در معرض خوردگی قرار خواهند گرفت و الکتریسته ساکن موجود در قطعات الکترونیکی باعث تخریب اجزای الکترونیکی می شوند.

  چرا UPS و کنترل ولتاژ و جریان برق عامل الکتریکی تاثیرگذار بر اتاق سرور می باشد ؟
تمام تجهیزات الکترونیکی در مقابل نوسانات ولتاژ آسیب پذیرند، از این رو اطلاع و حراست از میزان ولتاژ و آمپر یک امر ضروری است. نوسانات برق علاوه بر وارد کردن خسارات به تجهیزات اتاق سرور، موجب مختل شدن بخش بزرگی از فعالیت های سازمان ها که وابسته به اطلاعات است، می گردد. با کنترل و مانیتورینگ میزان ولتاژ و آمپر علاوه بر جلوگیری از خسارات احتمالی، می توان از نوع کارکرد تجهیزات و یا خرابی احتمالی قطعات نیز مطلع شد.

قطعی ناگهانی برق در تجهیزات اتاق سرور نظیر روترها، سوئیچ ها، سرورها و … باعث اختلال در اکثر فعالیت های این دستگاه ها شده و در برخی موارد ادامه کار آنها را کاملا دچار مشکل می کند، لذا وجود یو پی اس (UPS) در اتاق سرور یک امر ضروری است. کنترل و مانیتورینگ وضعیت UPSها در اتاق سرورها به اندازه وجود آنها الزامی و نیز ضروری می باشد، پس آگاه شدن از میزان ولتاژ و جریان ورودی و خروجی UPS و میزان زمان باقی مانده جهت استفاده از UPS، می تواند به تصمیم گیری ادمین اتاق سرور کمک شایانی کند.

  چرا گرد و غبار عامل محیطی تاثیرگذار بر اتاق سرور می باشد ؟
گرد و غباری که به مرور زمان بر روی مدارات الکترونیکی می نشیند باعث هدایت الکترونیکی و اتصال کوتاه بین قسمت های نزدیک به هم بر روی بردها می شود و مانند یک لایه حرارتی عمل می کند که باعث افزایش دما و در نتیجه باعث کاهش سرعت پردازش و طول عمر تجهیزات می شود. علاوه بر ذرات معلق بخش دیگری از آلاینده های هوا شامل گازهایی مانند اکسیدهای گوگرد و ازت می باشند، این گازها به صورت ترکیبات گوگرد منجر به خوردگی در اتصالات مسی و نقره ای موجود در مدارات می شود.

  چرا اعلام نشت آب عامل محیطی تاثیرگذار بر اتاق سرور می باشد ؟
در اثر کارکرد سیستم های برودتی و سیستم های کولینگ، قطرات آب تولید می گردد و در بعضی موارد به آب وابسته می باشند، بنابراین نشت آب می تواند باعث برق گرفتگی و آتش سوزی شود.

  چرا کنترل تردد و وضعیت درب ها عامل امنیتی تاثیرگذار بر اتاق سرور می باشد ؟
با توجه به اهمیت و ارزش اطلاعات در هر سازمان، کنترل تردد در اتاق سرورها اهمیت ویژه ای دارد. کنترل ورود و خروج افراد به لحاظ امنیتی یک امر ضروری است. علاوه بر بحث امنیتی، تردد بیش از حد در اتاق سرورها و باز و بسته کردن بیش از حد درب اتاق سرورها، موجب تغییر دمای اتاق می گردد که خود تاثیرات منفی بر روی تجهیزات خواهد داشت و روشن ماندن سیستم روشنایی نیز علاوه بر افزایش هزینه، باعث کاهش عملکرد صحیح سیستم کولینگ می شود.

مانیتورینگ و تاریخچه آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *