محصول اصلی میکروتیک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس است که به عنوان MikroTik RouterOS شناخته می‌شود. با نصب بر روی سخت‌افزار اختصاصی همان شرکت (RouterBOARD) یا بر روی رایانه‌های استاندارد مبتنی بر x86، سخت‌افزار را به یک مسیریاب شبکه تبدیل می‌کند

علت اصلی محبوبیت تجهیزات و راهکارهای شبکه مبتنی بر میکروتیک این بود که طراحان و کارشناسان شبکه می توانستند با هزینه های مقرون به صرفه، سناریو های پیچیده خود را که از قابلیت های متنوع لایه 2 و 3 شبکه هره میبردند، بوسیله سیستم عامل میکروتیک به راحتی پیاده سازی نمایند.

کاربرد های میکروتیک

بطور کلی از میکروتیک می توان در موارد زیر استفاده کرد:

Routing (مسیریابی)
Firewall (دیوارآتش )
Packet Mangle(پرس بسته ها)

یکی از بهترین قسمت های زیر شاخه فایروال میکروتیک می باشد که در بستر شبکه های بزرگ استفاده می شود.کاربرد این سرویس میکروتیک را می توان در کنترل ترافیک فهمید. وقتی که شبکه شما دارای رنج ها و IP Gateway های متعددی باشد برای اینکه بتوانید هر سرویس شبکه را فقط بر روی بعضی از Gateway ها هدایت کنید تا از ترافیک زیاد و بار بالا بر روی یک پورت روتر جلوگیری بعمل بیاید.یکی از مهمترین قابلیت های Mangle مبحث Marking می باشد این قابلیت در واقع با نشانه دار کردن بسته های ارسالی ترافیک شما را دسته بندی می کند که این دسته بندی می تواند براساس پورت و پروتکل ویا IP باشد و پس از دسته بندی قابلیت این را دارد که شما انتخاب کنید که از کدوم گذرگاه عبور داده شود. از این قابلیت میکروتیک هم میتوان در مدیریت پهنای باند یا همان Queue Tree و هم در تجمیع پهنای باند اینترنت و همچنین فیلترینگ و مسیریابی استفاده نمود.

DHCP Server
ترجمه نشانی شبکهNAT (Network Address Translate)
پراکسی سرور Proxy Server
رادیوس و مدیریت کابران Radius , User Management
بی سیم Wireless
به اشتراک گذاری چندین پهنای باند (Load Balancing)
شبکه خصوصی مجازیV P N (Virtual Private Network)
راهگزینی برچسب چندقرارداری MPLS
کیفیت سرویس Quality of Service
میزبانی اتصالات PPPOE ، PPTP ، L2TP ، SSTP ، OpenVPN ، ISDN
راه اندازی پهنای باند اینترنت یک سازمان (Internet Sharing) و کنترل ترافیک شبکه (Queue)
راه اندازی سرویس های HotSpot ،Proxy و Radius
با استفاده از این روش ها میتوانیم برای دسترسی به شبکه محدودیت زمانی و حجمی در نظر بگیریم.به عنوان مثال در روش HotSpot ابتدا افراد به شبکه وصل شده و سپس از آنها برای برقراری ارتباط با اینترنت نام کاربری و کلمه عبور پرسیده میشود.این روش بهترین مدل استفاده از اینترت در هتل ها،فرودگاه ها،رستوران ها و برج های مسکونی می باشد.

Bridging (تبدیل چندین شبکه به یک شبکه )
این روش در میکروتیک بسیار حرفه ای و فوق العاده است .به این شکل که ما شبکه کابلی داخل سازمان و همچنین شبکه وایرلس را میتوانیم با سرعت بسیار بالا متصل کرده و از تنظیمات کمتری برای هر کدام استفاده کنیم. همچنین از این تکنیک برای ارتباط شعب سازمان هم استفاده میشود.

میکروتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *